НАЧАЛО | ЗА НАС | ИСТОРИЯ | КУЛТУРНО ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО | ИКОНОМИКА | ПРАЗНИЦИ | ТУРИЗЪМ | КАК ДА СТИГНЕМ ДО ГУРКОВО |
---|
1.Празник на розата и Конкурс „Царица Роза”
Периода на провеждане е последната събота на м. май или първата събота на м.юни.Празникът се провежда от 2005 г. в чест на хората които отглеждат и преработват розов цвят. Започва с традиционно шествие из града и бране на розов цвят в розовите масиви. Шествието се води от избраните предишния ден Царици на Розата от различни възрастови групи. Празникът продължава с музикални и танцови изяви на самодейни колективи от читалищата на общината , на площад „Генчо Къргов” в града.
2.Био рали с магарешки каручки
Провежда се всяка година през първата събота на м. септември и е част от празничните прояви в чест на Празника на община Гурково – 4 септември.Био ралито е неповторимо шоу с дългоухи състезатели – магарета, впрегнати в магарешки каручки. Каручките са украсени по най – различен и забавен начин, за да предизвикат хумористично настроение у публиката. Екипажите се състезават в 6 дисциплини – карнавално шествие, бързо разпрягане и впрягане, скоростна отсечка, теглене на каручки, гола кушия и магарофутбол. За победителите в дисциплините има специални награди като : 1 куб.м дървен материал за сандък за каруца, бали сено и слама, чували със зърно и др. и големи парични премии за победителите спечелили най – много първи места в дисциплините.Био рали „Гурково” се провежда от 1971 г. с прекъсване от 1989 г. до 2005 г. Всяка година над 4 – 5 хил. зрители от страната и чужбина посещават шоуто. Участват състезатели от съседни села и градове и не са изолирани и състезатели от гр. Варна, гр. София и др.градове , които наемат каруци и магарета от местните жители и се включват в забавната надпревара. Наградите са предметни и парични.
3.Фестивал на самодейното певческо и танцово изкуство „С песните на Билчин юнак през вековете”
Провежда се в последната събота на м. октомври, в чест на Деня на Гурково – 26 октомври – Димитров ден. Самодейни колективи от всички области на страната вземат участие във фестивала. Изявите са в няколко направления: български народни танци, народни песни, стари градски песни, обработен фолклор и популярни хорови песни. Фестивалът е на състезателен принцип - класираните на първите три места получават медали, парични премии и грамоти. Излъчва се и лауреат на фестивала. През 2014 г. ще се проведе 15 – то издание на фестивала. Всяка година над 700 – 800 самодейци от 40 населени места, от цялата страна, вземат участие във фестивалната надпревара.