Герб на град Гурково

Туристически
Информационен
Център град Гурково
Tуристически информационен център гр.Гурково


Културно
Историческо
Наследство




НАЧАЛО ЗА НАС ИСТОРИЯ КУЛТУРНО ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО ИКОНОМИКА ТУРИЗЪМ КОНТАКТИ
Църкви, Паметници,Музеи,Читалища


В община Гурково има три църкви, като и трите принадлежат към източно- православното вероизповедание. В гр. Гурково, бул.” Александър Батенберг„ се намира храм „Св. Димитър”. Храмът е действащ.Свещеник идва по повод на голям християнски празник.Изграден е 1860г.Извършен основен xремонт по Проект ”Красива България” през 2005 г.
В село Паничерево, ул. Аврора” е местонахождението на Храм „Въведение Богородично”- действаща източно- православна църква като свещеник идва по повод на голям християнски празник. Църквата е изградена 1895г,на сградата е извършван ремонт през 2004 г. Има изготвен проект през 2001 г. за камбанария, за който се търси финансиране.В село Конаре се намира източно- православната църква- Храм„Св. Троица”, храмът е действащ.Свещеник идва по повод на голям християнски празник. Църквата е изградена 1850г., за жалост състоянието е много лошо, това е най – старата сграда на територията на общината. Изградена е преди повече от 160 г. Според специалисти сградата има уникална архитектура, каквато имат само 2 – 3 храма в България. Покривът е в окаяно състояние, стените и стенописите се рушат, а са изключително ценни.

ЧИТАЛИЩА

НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ ВОЙВОДА ГЕНЧО КЪРГОВ – 1920” ГР. ГУРКОВО
Идеята за създаване на читалище в Гурково се заражда в зората на деветнадесети век. През 1919 г. в едно от поредните си посещения в Гурково Михаил Греков – син на войводата Генчо Къргов е предложил проекто устав на читалище и библиотека. Читалището е основано през 1920 година и носи името на “Войвода Генчо Къргов”.От своето създаване до днес читалището е богат извор на знания и чудесно място за разгръщане на всестранна инициатива и самодейност на населението.Днес към читалището функционират следните самодейни състави:детски танцов състав – две формации – малка и голяма; група за стари градски песни „Нежни хризантеми”; група за автентичен фолклор; клуб „Хорце”; нструментален  състав; коледарска група; лазарска група; група за местни обичаи.

НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ ИЗГРЕВ – 1924” С. ПАНИЧЕРЕВО

През 1924г. от 38 учредители, начело с учителя Иван Ялъмов е основано читалище „Изгрев”. В началото се помещава в една от стаите на Старото училище, но през 1960г. се поставят основите на читалищната сграда, която се строи 6 години. На 04.09.1966г. е откриването на сградата, в която се помещава читалище „Изгрев” и до днес. Самодейните състави към читалището вземат участие в редица културни прояви на местно и национално равнище и печелят редица награди и отличия. От създаването до ден днешен читалището е мястото, където жителите на Паничерево и неговите гости празнуват бележити дати от българската история, мястото, където се съхраняват и предават самобитни фолклорни традиции поколения наред.

НЧ “НЕДЕЛЧО ПОПОВ 1939” С. КОНАРЕ
През 1935 година главния учител Неделчо Иванов Попов съставя първия списък на желаещите да станат членове на читалището, между които четири учители, двама общински служители, четирима работници и осемнадесет селски стопани. Учредителното събрание се провежда на 26 февруари 1939 год. в присъствието на 51 човека се избира ръководство на читалището Читалището на с. Конаре справедливо носи името на инициатора за неговото създаване- народния учител и общественик Неделчо Иванов Попов. Създава се театрален колектив, танцова трупа и певческа група. И сега те продължават да създават една хубава и силно възпитана традиция, която заразява и младото поколение.